Se scumpesc OTC-urile

Am remarcat ca in ultima perioada pretul OTC-urilor din depozite creste pe zi ce trece.

Foarte multe dintre OTC au venit cu pret mult mai mare. Cand spun mult mai mare, vorbesc de diferente de pana la 8-9 lei.otc

Ca sa va dau si cateva exemple.. pretul Oscillococcinum, Modafen comprimate(a crescut de la 18 lei la 27 de lei pretul din farmacie), Tantum  Verde Spray si comprimate de supt.. sunt doar cateva din lungul sir de exemple de OTC-uri carora producatorii le-au crescut pretul.

Trusa de medicamente pentru vacanță

În mod sigur, cu toții ne pregătim de o binemeritată vacanță :), fie ea mai mare sau mai mică. Împortante sunt acele câteva zile de repaus și liniște, menite să ne încarce bateriile.

Astfel că înainte de a pleca in concediu, este recomandat ca pe lângă bagajul obișnuit, să pregătim și trusa de medicamente pentru vacanță. Trusa de medicamente trebuie să conțină necesarul de medicamente pentru situații neprevăzute. În special dacă mergem în altă țară, unde regimul de eliberare al medicamentelor este total diferit față de România.

În cele ce urmează am alcătuit o listă a medicamentelor, care se pot regăsi în trusa de vacanță :

– un analgezic – antipiretic (util în febră, dureri de cap, musculare, dentare, menstruale, articulare, insolații etc) : Paracetamol, Aspirină, Aspirină + Vit C, Nurofen, Paduden, Ibalgin, Mig 400, Advil, Aulin, Ketonal;

– dacă vă știți sensibili, nu uitați să adăugați și un medicament pentru răceală și gripă: Nurofen Răceală și Gripă, Modafen, Parasinus, Coldrex MaxGrip comprimate și plicuri, Fervex Plicuri;

– tot la capitolul răceală, puteți adăuga și câteva comprimate pentru supt- indicate în durerile din gât : Strepsils, Septolete, Tantum Verde, Faringosept;

– un antihistaminic (antialergic) – util în alergiile de la soare, alimente, etc : De exemplu: Claritine, Flonidan, Symphoral, Aerius, Alerid ;

– un antidiareic : De exemplu – Lopedium, Loperamid, Imodim, Smecta : pentru diareea acută sau Saprosan, Furazolidon : pentru diareea infecțioasă însoțită de febră ;

– un laxativ, purgativ (multe persoane suferă de constipație atunci când schimbă mediul, apa, tipul de alimentație) : De exemplu : Dulcolax, Sennalax, Ciocolax, Tranzactiv, Duphalac Sirop sau Supozitoare cu Glicerină;

– un antispastic pentru crampe digestive, posibile colici renale, biliare : De exemplu : Debridat, NoSpa, Scobutil

– un pansament gastric, antiulceros -De exemplu : Ranitidină, Omeran, Omez, Levant

– un antiacid pentru arsuri stomacale – De exemplu: Dicarbocalm, Rennie, Maalox

Mig 400

Mig 400 este un medicament OTC care se eliberează fără prescripție medicală , cu efect analgezic- antiiflamator indicat în ameliorarea durerii uşoare până la moderat severe , precum și în scăderea febrei.

Mig 400 este un produs farmaceutic aparut de aproximativ 1 ani pe piața farmaceutică românească, fabricat de firma nemțească Berlin Chemie. Prima impresia generată vis a vis de produs, a fost una indiferentă . Mai apăruse  încă un produs nou care avea în compoziție  ibuprofen, pe lângă multe altele gen : Nurofen,Ibalgin, Modafen, Paduden etc.

Toate bune și frumoase până am luat parte la o prezentare a firmei Berlin Chemie, unde am fost rugați să luăm parte la un mic experiment.

Experimentul consta (il puteți încerca și voi acasă, pentru a vă convinge) în introducerea unui comprimat de Mig 400 într-un pahar transparent cu apă. Veți vedea că în timp de 1 minut după ceas, comprimatul se va dezintegra ! Astfel Mig 400 se dezintegrează în stomac în mai puțin de 1 minut și efectul analgezic-antiinflamator apare în MAXIM 5 minunte.

Acesta este un avantaj, evidențiat prin studii, față de celelalte preparate farmaceutice care au în compoziție ibuprofen gen Nurofen, Ibalgin unde efectul apare cel mai curând în 15 minute.

Pornind de la acest lucru, l-am testat în primul rând pe propria-mi durere de cap și apoi am considerat că este cazul să îl recomand mai departe. Astfel au urmat pacienții, rudele și familia și pot spune că nimeni nu s-a plâns încă de vreo nereușită .

Acest post nu are sub nicio forma caracter de reclama, este doar o recomandare din partea unui farmacist!

 

Am răcit…

Am răcit.. cu ce mă tratez?

Strănut, am dureri de cap și dureri musculare,  gâtul este inflamat și starea generală este  degradată. Este indicat să ne tratăm încă de la primele simptome, altfel riscăm să apară alte complicații cu  posibile implicații serioase.

Pe piața farmaceutică românescă există o gamă de medicamente OTC (eliberate fără rețetă)  foarte, foarte diversificată; medicamente recomandate în răceală și gripă este foarte,foarte diversificată.

Medicamentele se împart în funcție de forma farmaceutică, în comprimate (de înghițit) și plicuri cu pulbere, care se prepară cu apă puțin călduță. Totul depinde de gusturi, pentru ca sunt oameni care nu suporta formele efervescente sau oameni care se află în trecere și astfel le este mai ușor să își administreze medicamentul sub forma de comprimate.

Astfel la categoria plicuri avem :

  • Clasicul Fervex (paracetamol 500mg, feniramin  25mg și vitamina C  200mg) adult – indicat copiilor peste 15 ani și adulților câte 2-3 plicuri/ zi ; acesta are și un frate mai mic Fervex pentru copii (paracetamol 280 mg, feniramină 10 mg, vitamina C 100 mg) indicat copiilor între 6 și 15 ani – cîte 2-4 plicuri / zi în funcție de vârstă.
  • Coldrex- ul diversificat sub formă de Coldrex HotRem (paracetamol 750mg, fenilefrina 10mg, vitamina C 60mg) si Coldrex MaxGrip (paracetamol 1000mg, fenilefrina 10mg, vitamina C 40mg) – indicat copiilor peste 12 ani și adulților cîte 2-3plicuri/ zi maxim 4. Cum era de așteptat există si Coldrex Junior ( paracetamol 300 mg, fenilefrină 5 mg, vitamina C 20 mg) – indicat si el copiilor între 6-12 ani -câte 1-4 plicuri/ zi în funcție de vârstă.
  • TheraFlu Sinus (paracetamol 650 mg, fenilefrină 10mg) si TheraFlu Extra ( paracetamol 650 mg,  feniramina 20 mg, fenilefrina 10 mg) – indicat copiilor peste 12 ani si adultilor cate 1-2plicuri/ zi.
  • Daleron C și DaleronC Junior (conțin paracetamol și vitamina C) – cel junior este indicat copiilor între 2 și 12 ani, în functie de vârstă se administrează astfel :  * copii 2-4 ani : 1 plic,  * copii 4-6 ani : 1 plic x2 / zi, * copii 6-10 ani : 1 plic x 2-3 / zi,  * copii 10-12 ani : 1 plic x 3-4 / zi .Daleron C este indicat copiilor de peste 12 ani și adulților – câte 3-4plicuri/zi.
  • Și nou venitul Modafen HotDrink (paracetamol 650 mg, fenilefrină 10 mg) se administrează până la 4 plicuri pe zi copiilor peste 15 ani și adulților.

La categoria comprimate gama este mai largă, probabil fiind și faptul ca sunt mai ușor de administrat în special persoanelor aflate în tranzit.

  • Începem cu nelipsitul Nurofen Raceală si Gripă (ibuprofen 200 mg, pseudoefedrina 30mg ) care se administrează copiilor peste 12 ani și adulților : 1 comprimate de 3-4 ori pe zi, maxim 6.
  • Continuăm cu similarul Modafen (ibuprofen 200 mg, pesudoefedrină 30mg) care se administrează copiilor peste 12 ani si adultilor : 1 comprimat de 3-4 ori pe zi, maxim 6.
  • Coldrex MaxGrip Comprimate, un produs cu o compoziție de substanțe cu adevarat complexă (paracetamol 500 mg, cofeină 25 mg, vitamina C 30 mg, fenilefrină 5 mg, terpinhidrat 20 mg) se administrează :  copiilor peste 12 ani si adulților : 2 comprimate de maxim4 ori/zi și  copiilor între 4-6 ani: 1 comprimate de max. 4 ori/zi.
  • Daleron 3 Cold comprimate (paracetamol 325 mg, pseudoefedrina 30 mg, dextrometorfan 15 mg) este indicat in raceala si gripa insotite de tuse seaca, iritativa, copiilor peste 12 ani si adultilior : 1-2 comprimate de 2-3 ori /zi.
  • Bioflu(paracetamol 250mg, pseudoefedrină 30 mg, dextrometorfan 10mg) și Bioflu Plus (paracetamol 250 mg, pseudoefedrină 30mg , dextrometorfan 10mg și clorfeniramină 2mg) indicate copiilor peste 12 ani și adulților : 1 capsulă de 2-3 ori pe zi de Bioflu și seara se adminsitrează o capsulă de Bioflu Plus. Deasemenea cele 2 produse sunt indicate in raceala si gripa la care se asociaza și tusea seacă, iritativă.
  • Humex Răceală și Gripă (paracetamol 500mg, pseudoefedrină 60 mg- comprimatul de zi=de culoare alb și  paracetamol 500mg, clorfeniramina 4 mg – capsula de seară=de culoare albastră) : acesta are o schemă de tratament și anume un comprimat pentru dimineață, unul pentru prânz, unul pentru seară și ultimul care se administrează înainte de culcare. Este recomandat  un comprimat alb de zi dimineata si o capsula albastra seara inainte de culcare. Daca este nevoie se mai pot lua comprimate albe la pranz si seara, dar nu trebuie sa se depaseasca 3 comprimate albe si o capsula albastra pe zi.
  • Si ultimul, dar nu cel din urma Parasinus-ul romanesc (paracetamol 500mg, clorfeniramina 3 mg, pseudoefedrina 30 mg) care se adminsitrează copiilor peste 12 ani și adulților : câte 1 comprimate de 2-4 ori pe zi.

Toate acestea sunt medicamente care se eliberează fără prescripție medicală, sunt recomandate de către farmacist pe baza semnelor și simptomelor oferite de către pacient .

Dacă durerile și febra nu cedează în urma utilizării acestor medicamnte și persistă mai mult de 3 zile, adresați-vă medicului dumneavoastră.

Nu utilizați aceste medicamente mai mult de 7 zile, decât dacă vi se recomandă acest lucru de medicul dumneavoastră.

Sportivii trebuie avertizați ca pseudoefedrina  conținută de acestea poate determina pozitivarea testelor antidoping.